Chuchle Arena Praha je klíčovým závodištěm rovinových dostihů v České republice. Dráha má více než 110letou tradici a je dějištěm několika z nejvýznamnějších tuzemských rovinových dostihů. Nejprestižnějším z nich je České Derby, jímž tradičně v červnu vrcholí první část dostihové sezóny v ČR. České Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých koní – Velkou jarní cenou a St Leger – tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Významnou mezinárodní akcí a vrcholem druhé poloviny každoročního dostihové kalendáře pak je zářijový Evropský pohár žokejů. Běžná návštěvnost se pohybuje okolo 3000 diváků, na vrcholné dostihové dny jich přichází více než 5000. Dostihová dráha v Chuchle Areně Praha vyniká evropskými parametry. Umožňuje start až 16 koní ze startovacích boxů v jednom dostihu, celková šíře dráhy však odpovídá počtu ještě vyššímu. Na vnitřní dráze se běhá každý rok několik dostihů přes proutěné překážky. Celý areál je velmi vhodný ke konání doprovodných a společenských akcí i mimo dostihy.
Autobusem
Nejvhodnějším spojením z centra Prahy je použití metra B do stanice Smíchovské nádraží. Přímo před hlavní vchod (zastávka Závodiště Chuchle) jede linka číslo 244. Linky č. 129, 241 a 318 jedou po Strakonické ul., je třeba vystoupit v zastávce Dostihová a k závodišti dojít asi 800 metrů pěšky (ulicí Dostihovou, pak u železničního přejezdu vlevo ulicí Radotínskou).
Vlakem
Vlaková příměstská doprava - linka "S7" Praha-Beroun (pro držitele předplatného MHD zdarma) ze stanic Praha-Hlavní nádraží či Praha-Smíchov. Vlak staví ve stanici Praha-Velká Chuchle, 200 metrů od hlavního vchodu závodiště. Konkrétní spojení si můžete snadno vyhledat na serveru Českých drah.
Autem
Z centra Prahy směr na Strakonice. Za Barrandovským mostem budete pokračovat do Malé Chuchle a po podjetí železničního mostu a minutí benzinové pumpy odbočíte vpravo do Velké Chuchle. Po projetí Malou Chuchlí (ulicí Paroplavební) pokračujete opět vpravo dle značení po Mezichuchelské ulici, souběžné s železniční tratí. Před železničním přejezdem pokračujte rovně (směr Radotín) až k budově tribuny. Při zpáteční cestě do centra doporučujeme využít ulici Mezichuchelskou, která se na Strakonickou napojuje opět v Malé Chuchli.
Velkokapacitní parkoviště je umístěné u tribuny, nachází se po levé straně za točnou autobusů MHD při cestě směrem z centra. Parkovné: 100 Kč. Kapacita: 500 míst.
Občerstvení v areálu nabízí restaurace s prostornou terasou v 1. patře tribuny, kavárna, food trucky a stánky rychlého občerstvení. Hlediště tribuny je kryté proti nepřízni počasí.
Pro rodiny s dětmi
Nejmenším návštěvníkům je v Chuchle Areně Praha věnována zvláštní pozornost. Děti do 15 let mají na všechny dostihové dny vstup zdarma, mládež do 18 let zaplatí snížené vstupné.
Venkovní herna
Venkovní hřiště s atrakcemi: trampolíny, kolotoč, skákadla, pískoviště, houpačky.
Jízdy na ponících
Při příznivém počasí se děti mohou každý dostihový den zabavit svezením na populárních ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi. Jízdy na ponících jsou zdarma, resp. za dobrovolné jízdné, nebo mohou děti přinést poníkům něco dobrého "na zub" (mrkev, jablíčko, apod.).
Dětský koutek Hříbátka
Dětský koutek je situován v přízemí sázkové haly, tudíž je krytý a je v provozu o každém dostihovém dni. Svým malým hostům nabízí například míčkový bazén, skládací hrad či skluzavku. Rodiče mohou využít občerstvení v přilehlé kavárně.
Dostihová angličtina
Obrázková brožura Dostihová angličtina je určena pro děti od třetí třídy. Požádejte o ni v Dostihovém obchodě - je zdarma.
Kde si mám koupit vstupenky?
Vstupenky se prodávají na pokladnách u vstupu do areálu v den konání dostihů, prodej začíná dvě hodiny před startem prvního dostihu. Vstupenku za plnou cenu můžete koupit v online předprodeji, kde získáte nižší cenu.
Máte zvýhodněné typy vstupenek?
Vstup zdarma mají na dostihy děti do 15 let a držitelé průkazu TP/ZTP. Snížené vstupné zaplatí mládež do 18 let, studenti do 26 let a osoby 60 let a starší. Klasické rodinné vstupné není zavedeno vzhledem k tomu, že děti vstupné neplatí.
Mohou na závodiště psi?
Vstup se psy je možný, avšak pes musí být na vodítku a majitel je povinen uklidit případné exkrementy.
Co si mám obléci? Je na dostizích nějaký předepsaný dresscode?
Pro běžné návštěvníky žádný předepsaný dress code není. Pokud je společenské oblečení vyžadováno, např. do VIP salonku, je tato informace uvedena přímo na pozvánce či voucheru.
V kolik hodin je nejlepší na závodiště přijet? Kdy začínají dostihy?
Pokud chcete v klidu stihnout první dostih, ideální je naplánovat příjezd 30 až 45 minut před jeho startem. Areál závodiště, včetně stánků s občerstvením a restaurace, je otevřen již dvě hodiny před startem prvního dostihu. Časy zahájení akce a startu prvního dostihu vždy najdete v detailu akce.
Jak dlouho dostihy trvají? Kolik se běží dostihů?
Jeden dostih trvá v průměru minutu a půl, překážkový kolem pěti až devíti minut. Během dostihového dne se běží většinou 8 dostihů s 30minutovými přestávkami. Celková doba trvání dostihového dne je okolo 3,5 hod.
Dostihy se dělí mj. podle výkonnostních kategorií, hlavní dostih (nejvyšší kategorie daného dostihového dne) bývá umisťován do druhé části programu, ale jen výjimečně na jeho samotný konec.
Jak probíhá dostihový den?
Jak mohu dostihy sledovat? Je k tomu potřeba dalekohled?
Nejlepší přehled budete mít z tribuny. Pozice ve vyšších řadách vám přinesou lepší přehled o dění během dostihu, nižší řady, či přímo chodník před tribunou, vám umožní bližší až těsný kontakt s koňmi v cílové rovince. Své vybrané místo na tribuně je dobré obsadit cca 5 až 10 minut před plánovaným startem dostihu. Na závodišti jsou umístěné velkoplošné obrazovky a obrazovky uvnitř tribuny s interním videookruhem. Náš tip: pokud chcete sledovat dostih jako správný "turfman", vybavte se dalekohledem a i z výšky tribuny budete mít dostihové dění jako na dlani.
Kde dopředu zjistím, kteří koně v dostizích poběží?
Všechny důležité informace nejen o účastnících dostihů, ale také o celém harmonogramu dostihového dne obsahuje brožura Dostihový program, kterou zakoupíte hned u vstupu na závodiště. Startovní listiny na víkendové dostihy se uzavírají v úterý daného týdne a s předstihem je najdete na našich stránkách v detailu dostihu.
Jak a kde si mohu vsadit?
Důležitou součástí dostihů jsou sázky, které je možno uzavírat přímo na závodišti na označených místech. Sázky se zpravidla uzavírají poté, co si koně prohlédnete před dostihem v paddocku.
Vysílá se přímý přenos ze všech dostihů?
Pokud nemáte možnost se přímo zúčastnit dostihového dne, můžete sledovat online stream ZDE >>
Na jižním okraji Prahy u levého břehu Vltavy se nachází jedinečný areál špičkového závodiště. Založeno bylo již v roce 1906 a Velkou Chuchli proslavilo natolik, že dvě koňské podkovy byly zakomponovány i do znaku této pražské městské části. Na bohatou historii navazuje moderní současnost i vize velkolepé budoucnosti.
28. září 1906: slavnostní otevření nového závodiště, první dostihový den.
13. května 1911: přistání aviatika Jana Kašpara při historickém průkopnickém letu Pardubice–Praha.
1914-1918: první světová válka, jediné víceleté období, kdy se ve Velké Chuchli nekonaly dostihy. Vybavení tohoto výjimečného sportoviště plně vyhovují náročným požadavkům na pořádání špičkových akcí a zázemí pro účastníky i návštěvníky procházejí neustálým zkvalitňováním a vylepšováním podmínek. Divácká tribuna, v níž se nachází také stylová restaurace s nabídkou jídel špičkové kvality, disponuje kapacitou 3200 míst k sezení, celý sektor však dokáže pojmout až deset tisíc návštěvníků.
13. května 1920: obnovení dostihového provozu pod hlavičkou nově vzniklého Čsl. Jockey Clubu.
22. května 1921: uspořádání prvního ročníku Československého Derby.
17. května 1931: oficiální návštěva Tomáše Garrigue Masaryka na chuchelských dostizích, u příležitosti Čs. Derby.
9. května 1945: velký požár stájí, vzniklý výbuchem železničního vagonu s municí. Závodiště vytváří unikátní oázu odpočinku i zábavy v přírodním prostředí, přesto je snadno a rychle dostupné veřejnou dopravou z centra metropole. Na chuchelském závodišti se konají cvalové a klusácké dostihy, turnaje v koňském pólu, parkurové závody a další jezdecké soutěže. Je ideálním výletním místem pro jednotlivce, páry, skupiny přátel, turistické výpravy či rodiny s dětmi.
3. června 1962: první přímý televizní přenos z dostihů ve Velké Chuchli.
8. dubna 1973: první použití nových startovních boxů.
23. června 1985: poslední dostihový den před starými tribunami.
1.dubna 1991: první dostihový den před novou tribunou.
12. srpna 2002: tisíciletá povodeň, z níž se však závodiště vzpamatovalo a na jaře následujícího roku už opět pořádalo dostihy.
Kůň, jenž provází člověka po mnoho tisíc let, patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a nejobdivovanější zvířata. Místem, které to jednoznačně dokazuje, je právě závodiště Velká Chuchle.
Více o historii