V návaznosti na předchozí článek, věnovaný hřebcům – zakladatelům plemene anglický plnokrevník, se v druhém díle zaměřím na klisny – zakladatelky, tedy na tzv. „Royal Mares“, neboť i o jejich původu bylo obecně přijato nepřesné dogma.
VíceV návaznosti na předchozí článek, věnovaný hřebcům – zakladatelům plemene anglický plnokrevník, se v druhém díle zaměřím na klisny – zakladatelky, tedy na tzv. „Royal Mares“, neboť i o jejich původu bylo obecně přijato nepřesné dogma.
VíceDomácí chov anglického plnokrevníka prochází velkými změnami. Vedle té veskrze negativní, kterou je jeho celkové zmenšování a s ním související snižování vlivu na dostihové dění i pokles zájmu o jeho produkty, v něm probíhají i jiné změny. Nezpochybnitelné je zkvalitnění týmu plemeníků, vývojem však pochází i mateřské stádo. Na následujících řádcích se podíváme na jeho aktuální stav z pohledu zastoupení nových a tradičních rodin.
VíceBěhem současné situace, která nás vystavuje nouzi o zprávy z dostihového dění (vzhledem k jeho absenci), si dovolím dvě krátké sondy ke kořenům anglického plnokrevníka. Důvodem pro tuto stať je řada nepřesností a zažitých klišé, kterých je plné povědomí chovatelů, ale i encyklopedie, učebnice a odborné články. Tato část je věnována hřebcům – zakladatelům.
VícePřed pár dny zveřejnila International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) svou každoroční Annual Report, ročenku zobrazující stav dostihového sportu a chovu po celém světě, založený na hlášení jednotlivých Jockey Clubů. Předkládá data z roku 2018, což jsou ta nejaktuálnější data, která jsou ze všech zemí k dispozici.
Více